Cele statutowe fundacji

Nasze cele i założenia określa pięć pól aktywności charytatywnej.

Wynikają one w znacznej mierze z biografii naszego patrona - Jana Palucha, pochodzącego ze Lwowa, a działającego sportowo i społecznie na Śląsku i w Bytomiu.

1.

Wspieramy sport
zawodowy i amatorski

Pomagamy zawodowym klubom motorowym i piłkarskim, a także indywidualnym sportowcom będącym w potrzebie materialnej, zdrowotnej czy społecznej.

2.

Pomagamy rodakom
na Kresach

Wspieramy i pielęgnujemy kulturę powstającą i powstałą w byłych granicach Rzeczypospolitej Polskiej oraz pomoc materialną i duchową dla osób tam mieszkających.

3.

Propagujemy postawy patriotyczne i społeczeństwo obywatelskie

Zależy nam na rozwijaniu polskiej tradycji i kultury oraz upamiętnieniu chwalebnych kart z naszej historii. U podstaw naszych działań leży dobro drugiego człowieka oraz realne działania prospołeczne.

4.

Wspieramy rozwój kultury
intelektualnej i użytkowej

Naszym celem jest propagowanie przedsięwzięć, które rozwijają polską kulturę, edukację oraz propagują dobre imię naszego kraju i rodaków na całym świecie.

5.

Pielęgnacja
i ochrona zwierząt

Pomagamy porzuconym i zaniedbanym zwierzętom, dbając o ich właściwą opiekę, warunki bytowe i żywieniowe.

Nasze inicjatywy

Wspieramy ludzi, organizacje i projekty charytatywne w Polsce oraz za granicą.

24-05-2020

Opowiadali o „Jaśku ze Lwowa”

- Jan Paluch był wyjątkowym sportowcem, odnosił sukcesy jako żużlowiec, w rajdach motocyklowych, w crossie, na motocyklach z przyczepkami, a później nawet w rajdach samochodowych – mówił na spotkaniu promującym książkę „Jaśko ze Lwowa. Historia mistrza” autor Leszek Błażyński.

27-11-2019

Pomoc dla Kresowian

Przekazaliśmy pieniądze na wyposażenie parafialnej szkoły niedzielnej, w której uczą się polskie dzieci. Placówka znajduje się we wsi Piotrowce (Bukowina) na Ukrainie.

24-09-2019

Sprzedaż książki „Jaśko ze Lwowa. Historia Mistrza”

Już w sprzedaży pięknie ilustrowana i ekskluzywnie wydana albumowa publikacja o Janie Paluchu.

25-07-2019

Ku czci bohatera

27 kwietnia w Buenos Aires zmarł 95-letni Antoni Żebrowski, członek 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy”. W ubiegłym roku przedstawiciele 307 Squadron Project współorganizowali uroczystości ku czci bohatera. Fundacja imienia Jana Palucha wsparła finansowo ich wyjazd do Argentyny.

22-07-2019

Wsparliśmy żużlowców Mateusza i Przemka

Mateusz Durkowiak złamał na torze kręgosłup, a Przemysław Nowak doznał skomplikowanego złamania kości udowej. Nasza Fundacja przekazała pieniądze na ich rehabilitację.

13-10-2018

Celem jedna tona

Ponownie wsparliśmy Schronisko dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach.

03-10-2018

Pomogliśmy dziewczynce z Ugandy

Aijuka miała przepuklinę pępkową. Nasza Fundacja sfinansowała operację.

09-05-2018

465 kilogramów

W grudniu ponownie przekazaliśmy karmę dla psów i kotów ze Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach.

28-01-2018

Dla koszykarskich talentów

05-12-2017

„Czarny”

Na temat Powstania Warszawskiego można mieć różne opinie. Można dyskutować i spierać się o jego przebieg, dywagować nad tym, co stałoby się, gdyby Rosjanie wkroczyli do Warszawy wcześniej, albo czy dowództwo AK miało wystarczającą liczbę przesłanek do podjęcia decyzji o jego wybuchu. Jedno jest jednak pewne, szacunek jaki winni jesteśmy żołnierzom powstańczego zrywu nie podlega wątpliwości. Szczególnie, kiedy mowa o kilku-kilkunastoletnich dzieciach, które musiały wkroczyć w dorosłość znacznie szybciej, niż by sobie tego życzyły.

04-12-2017

Wspieramy walkę Golloba

Nasza Fundacja wylicytowała plastron rybnickiego żużlowca Kacpra Woryny. Pieniądze zostały przekazane na pomoc dla Tomasza Golloba.

03-11-2017

283 kilogramy

283 kilogramy - właśnie tyle pożywienia dostarczyliśmy dla psów i kotów ze schroniska dla bezpańskich zwierząt w Bytomiu.

14-09-2017

Lwowskie Puchacze

Wspieramy brytyjsko-polską organizację charytatywną upamiętniającą dzieje 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego “Lwowskich Puchaczy”. Polscy lotnicy dzielnie walczyli w Wielkiej Brytanii w czasach II wojny światowej.

01-09-2017

Icarus

Rosjanie stworzyli jeden z najbardziej wyszukanych i udanych spisków dopingowych w historii. Grigorij Rodczenkow ujawnił ten mechanizm całemu światu. To on jest bohaterem wybitnego filmu dokumentalnego „Icarus”, który ogląda się jak pasjonujący thriller. Obraz Bryana Fogla to prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów dokumentalnych tej dekady.

30-07-2017

Oskar Safarian – sportowy talent z Bytomia

W lipcu bieżącego roku wsparliśmy młodego i obiecującego boksera z Bytomia - Oskara Safariana.

19-05-2017

Wsparcie leczenia Pauliny Komarnickiej

Przekazaliśmy 3000 zł na pomoc dla Pauliny Komarnickiej, córki strażaka, który na co dzień pomaga innym.

19-05-2017

Kajakiem przez Atlantyk

W 2016 roku wsparliśmy finansowo trzecią wyprawę Aleksandra Doby przez Atlantyk.

18-05-2017

Pomoc dla nastolatka z Kambodży

W maju 2017 roku w całości sfinansowaliśmy zabieg operacyjny, dzięki któremu młody chłopak z Azji uniknął amputacji dłoni.

10-04-2017

Wsparcie leczenia Piotra Margiety

W odpowiedzi na apel znanego powerlifter pomagamy chłopcu ze stwardnieniem rozsianym.

01-04-2017

Pomoc dla Pani Renaty

28 marca 2017 roku nasza fundacja przekazała 1000 złotych na pomoc dla Pani Renaty, samotnej matki walczącej ze złośliwym nowotworem.

19-01-2017

Wstęga Pamięci w Krakowie

Pod koniec 2016 roku przekazaliśmy 5000 zł na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie.

30-12-2016

Operacja „Mundur”

Odzyskujemy mundur polskiego spadochroniarza spod Arnhem.

Historia powstania

Nasza fundacja powstała w 2016 roku.
U podstaw naszej działalności leży historia niezwykłego człowieka - śląskiego sportowca, wielokrotnego mistrza Polski w sportach motocyklowych i działacza społecznego -
Jana Palucha. Ta historia zainspirowała do działania jego wnuka - Jana Jakuba, który początkowo indywidualnie, a następnie w ramach założonej już fundacji zaczął działać charytatywnie i wspierać sport.