25-07-2019

Ku czci bohatera

27 kwietnia w Buenos Aires zmarł 95-letni Antoni Żebrowski, członek 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego „Lwowskich Puchaczy”. W ubiegłym roku przedstawiciele 307 Squadron Project współorganizowali uroczystości ku czci bohatera. Fundacja imienia Jana Palucha wsparła finansowo ich wyjazd do Argentyny.

W czasie II wojny światowej Antoni Żebrowski był żołnierzem Polskich Sił Powietrznych. Walczył w Anglii w 307 Nocnym Dywizjonie Myśliwskim „Lwowskich Puchaczy” – był to jedyny polski dywizjon nocny. Ich mottem było „Semper Fidelis” (zawsze wierny) a w powietrzu mimo mroków nocy byli bardzo skuteczni: niszczyli niemieckie samoloty, lokomotywy, jak również obiekty naziemne. Do największych sukcesów dywizjonu należy m.in obrona angielskiego miasta Exeter, podczas bombardowań w 1942 roku.

Żebrowski był pilotem o specjalności radionawigator (operator pokładowej aparatury radarowej). W 1943 roku między innymi uczestniczył w lotach bojowych na samolocie Mosquito. Później latał samolotami transportowymi do marca 1946 roku w Royal Air Force. Po zakończeniu służby Żebrowski pracował w kopalni w Anglii aż wyjechał do Argentyny. Przez lata miał dom w El Palomar w pobliżu Buenos Aires a od pewnego czasu mieszkał w Domu Spokojnej Starości w Martin Coronado (miejscowość znajduje się około 40 km od stolicy Argentyny).

Dom jest prowadzony przez polskie siostry albertynki, tuż obok pracują ojcowie bernardyni, którzy niedawno otworzyli swoje Muzeum Wojska Polskiego. To właśnie dzięki ich uprzejmości mogliśmy 12 marca ubiegłego roku spotkać się, po raz drugi podczas naszej wizyty w Argentynie, z panem Antonim

– wspomina Marcin Piórkowski z 307 Squadron Project.

Fundacja imienia Jana Palucha wsparła finansowo wyjazd przedstawicieli 307 Squadron Project do odległej Argentyny.

 • DSC_0621_Easy-Resize.com_.jpg
 • DSC_0562_Easy-Resize.com_.jpg
 • Copy-of-DSC_0980_Easy-Resize.com_.jpg

Celem polsko-brytyjskiej organizacji jest dbanie o zachowanie historii „Lwowskich Puchaczy”. Jej przedstawiciele: Marcin Piórkowski, Andrzej Michalski i Michael Parrott polecieli do Argentyny, aby spotkać się i przeprowadzić wywiad z kapitanem Antonim Żebrowskim. Panu Antoniemu został przekazany dyplom oraz replika odznaki dywizjonu 307 przygotowane przez 307 Squadron Project oraz naszą Fundację. Polsko-brytyjska organizacja współorganizowała również uroczystości ku czci pana Antoniego w Ognisku Polskim w Buenos Aires, które miały miejsce 11 marca 2018 roku. We współpracy z konsulatem RP w Buenos Aires przygotowała także wystawę w języku polskim i hiszpańskim o Dywizjonie 307 oraz wygłosiła referat o historii Dywizjonu. Podczas uroczystości wyświetlony został film o kapitanie Żebrowskim pod tytułem „Tak los rzucał nami” w reżyserii Mai Tyborskiej. W uznaniu zasług, decyzją Prezydenta RP Andrzeja Dudy, kapitan Antoni Żebrowski został wtedy odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Dzięki współpracy z konsulatem RP w Argentynie oraz miejscową Polonią, wystawa o Dywizjonie 307 została zaprezentowana również w Domu Polskim w Buenos Aires.

Zawsze chciałem być lotnikiem. Dziękuję Wam bardzo za to, że nie zapomniano o nas. Dużo z nas starało się swój  obowiązek spełnić i dać jeszcze coś więcej

– mówił pan Antoni Żebrowski, który był wzruszony wizytą gości z Polski.

Podczas pobytu w Argentynie przedstawicielom 307 Squadron Project udało się również spotkać z weteranami bitwy pod Monte Cassino Władysławem Dąbrowskim oraz Franciszkiem Ślusarzem – prezesem Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Argentynie.

Decyzją Ministra Obrony Narodowej RP z 26 kwietnia 2019 roku kapitan Żebrowski został awansowany na stopień majora, a pośmiertnie został odznaczony Semper Paratus Światowego Stowarzyszenia Lotników Polskich.

 

Zapraszamy na stronę internetową 307 Squadron Project oraz na Facebooka

www.307squadron.org

facebook.com/307SquadronProject

 

 

Zobacz również

 • 20-08-2022

  Pomoc dla Ochotniczej Straży Pożarnej

  W pierwszym kwartale bieżacego roku nasza fundacja wsparła jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w jednej ze śląskich miejscowości. W ramach naszego wsparcia dla jednostki zakupiliśmy profesjonalne latarki, opryskiwacz akumulatorowy oraz pozostałe akcesoria.

 • 19-11-2021

  Wsparliśmy renowację nagrobków na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie

  Wśród nagrobków, które zostały poddane renowacji, jest m.in grobowiec Juliana Tarnawy Malczewskiego, oficera artylerii z Powstania Listopadowego. Nasza Fundacja wpłaciła na remont nagrobków i grobowców w najstarszej zabytkowej nekropolii Lwowa 3250 złotych.

 • 02-10-2021

  Kolejna efektowna wygrana „Kundzi”

  Pięściarz Kamil Kuździeń pokonał przed czasem argentyńskiego oponenta. Fundacja im. Jana Palucha wspiera finansowo przygotowania boksera do pojedynków.

 • 16-07-2021

  Opiekujemy się gepardem w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym

  Nasza Fundacja adoptowała geparda ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. To zwinny i szybki zwierzak.

 • 01-06-2021

  Nasza Fundacja pomaga kolejnemu pięściarzowi

  Kamil Kuździeń w świetnym stylu rozpoczął karierę zawodową. Częstochowianin wygrał wszystkie pięć walk, w marcu pokonał w bardzo dobrym stylu doświadczonego Damiana Stanisławskiego. Fundacja im. Jana Palucha wsparła finansowo przygotowania boksera do tego pojedynku.

 • 20-05-2021

  Wspieramy Artura Proksę

  Szesnastoletni Artur Proksa ma sportowe geny, umiejętności i determinację, aby osiągnąć sukces w boksie. Nasza Fundacja wspiera przygotowania zawodnika, który w tym roku walczyć będzie m.in. w mistrzostwach Europy kadetów.

 • 26-04-2021

  Jedna tona pożywienia dla Schroniska

  Pod koniec 2020 roku ponownie wsparliśmy Schronisko dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach. W sumie placówka, która dba o zwierzęta, otrzymała od naszej Fundacji tonę pożywienia.

 • 17-03-2021

  Pomoc dla Radia Lwów

  Nasza Fundacja wsparła finansowo polską stację radiową, która od lat działa na Ukrainie.

 • 11-12-2020

  Pięściarz Oskar Safaryan obronił tytuł mistrza Polski

  Utalentowany śląski bokser ponownie triumfował w wadze ciężkiej. Bytomianin, który był wspierany przez naszą Fundację, ma bardzo dobre warunki fizyczne, ale również mocną psychikę.

 • 25-11-2020

  Wsparliśmy renowację Cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie

  Prowadzona jest zbiórka na remont nagrobków i grobowców znajdujących się w najstarszej zabytkowej nekropolii Lwowa. Nasza Fundacja wpłaciła na ten cel 3250 złotych.

 • 24-05-2020

  Opowiadali o „Jaśku ze Lwowa”

  - Jan Paluch był wyjątkowym sportowcem, odnosił sukcesy jako żużlowiec, w rajdach motocyklowych, w crossie, na motocyklach z przyczepkami, a później nawet w rajdach samochodowych – mówił na spotkaniu promującym książkę „Jaśko ze Lwowa. Historia mistrza” autor Leszek Błażyński.

 • 27-11-2019

  Pomoc dla Kresowian

  Przekazaliśmy pieniądze na wyposażenie parafialnej szkoły niedzielnej, w której uczą się polskie dzieci. Placówka znajduje się we wsi Piotrowce (Bukowina) na Ukrainie.

 • 24-09-2019

  Sprzedaż książki „Jaśko ze Lwowa. Historia Mistrza”

  Już w sprzedaży pięknie ilustrowana i ekskluzywnie wydana albumowa publikacja o Janie Paluchu.

 • 22-07-2019

  Wsparliśmy żużlowców Mateusza i Przemka

  Mateusz Durkowiak złamał na torze kręgosłup, a Przemysław Nowak doznał skomplikowanego złamania kości udowej. Nasza Fundacja przekazała pieniądze na ich rehabilitację.

 • 13-10-2018

  Celem jedna tona

  Ponownie wsparliśmy Schronisko dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach.

 • 03-10-2018

  Pomogliśmy dziewczynce z Ugandy

  Aijuka miała przepuklinę pępkową. Nasza Fundacja sfinansowała operację.

 • 09-05-2018

  465 kilogramów

  W grudniu ponownie przekazaliśmy karmę dla psów i kotów ze Schroniska dla Bezpańskich Zwierząt w Bytomiu-Miechowicach.

 • 28-01-2018

  Dla koszykarskich talentów

 • 05-12-2017

  „Czarny”

  Na temat Powstania Warszawskiego można mieć różne opinie. Można dyskutować i spierać się o jego przebieg, dywagować nad tym, co stałoby się, gdyby Rosjanie wkroczyli do Warszawy wcześniej, albo czy dowództwo AK miało wystarczającą liczbę przesłanek do podjęcia decyzji o jego wybuchu. Jedno jest jednak pewne, szacunek jaki winni jesteśmy żołnierzom powstańczego zrywu nie podlega wątpliwości. Szczególnie, kiedy mowa o kilku-kilkunastoletnich dzieciach, które musiały wkroczyć w dorosłość znacznie szybciej, niż by sobie tego życzyły.

 • 04-12-2017

  Wspieramy walkę Golloba

  Nasza Fundacja wylicytowała plastron rybnickiego żużlowca Kacpra Woryny. Pieniądze zostały przekazane na pomoc dla Tomasza Golloba.

 • 03-11-2017

  283 kilogramy

  283 kilogramy - właśnie tyle pożywienia dostarczyliśmy dla psów i kotów ze schroniska dla bezpańskich zwierząt w Bytomiu.

 • 14-09-2017

  Lwowskie Puchacze

  Wspieramy brytyjsko-polską organizację charytatywną upamiętniającą dzieje 307 Nocnego Dywizjonu Myśliwskiego “Lwowskich Puchaczy”. Polscy lotnicy dzielnie walczyli w Wielkiej Brytanii w czasach II wojny światowej.

 • 01-09-2017

  Icarus

  Rosjanie stworzyli jeden z najbardziej wyszukanych i udanych spisków dopingowych w historii. Grigorij Rodczenkow ujawnił ten mechanizm całemu światu. To on jest bohaterem wybitnego filmu dokumentalnego „Icarus”, który ogląda się jak pasjonujący thriller. Obraz Bryana Fogla to prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów dokumentalnych tej dekady.

 • 30-07-2017

  Oskar Safaryan – sportowy talent z Bytomia

  W lipcu bieżącego roku wsparliśmy młodego i obiecującego boksera z Bytomia - Oskara Safaryana.

 • 19-05-2017

  Wsparcie leczenia Pauliny Komarnickiej

  Przekazaliśmy 3000 zł na pomoc dla Pauliny Komarnickiej, córki strażaka, który na co dzień pomaga innym.

 • 19-05-2017

  Kajakiem przez Atlantyk

  W 2016 roku wsparliśmy finansowo trzecią wyprawę Aleksandra Doby przez Atlantyk.

 • 18-05-2017

  Pomoc dla nastolatka z Kambodży

  W maju 2017 roku w całości sfinansowaliśmy zabieg operacyjny, dzięki któremu młody chłopak z Azji uniknął amputacji dłoni.

 • 10-04-2017

  Wsparcie leczenia Piotra Margiety

  W odpowiedzi na apel znanego powerlifter pomagamy chłopcu ze stwardnieniem rozsianym.

 • 01-04-2017

  Pomoc dla Pani Renaty

  28 marca 2017 roku nasza fundacja przekazała 1000 złotych na pomoc dla Pani Renaty, samotnej matki walczącej ze złośliwym nowotworem.

 • 19-01-2017

  Wstęga Pamięci w Krakowie

  Pod koniec 2016 roku przekazaliśmy 5000 zł na budowę pomnika Armii Krajowej w Krakowie.

 • 30-12-2016

  Operacja „Mundur”

  Odzyskujemy mundur polskiego spadochroniarza spod Arnhem.